Dovolená s dětmi po vlastní ose
Dovolená s dětmi po vlastní ose nemusí být katastrofa, nýbrž nezapomenutelný zážitek
Článek pro vás připravila zkušená cestovatelka Hanka Šormová.
Přemýšlíte nad změnou a vyrazit taky jednou s dětmi na dovolenou zcela ve vlastní režii? Už vás nebaví zájezdy s cestovní kanceláří či byste zkrátka rádi ušetřili? Pak čtete správný článek, kde vám předáme naše vlastní zkušenosti s cestováním po vlastní ose.
Proč dát na naše travel rady?
Jsme Ivan a Hanka, společně jsme procestovali takové země, jako je Izrael, Azorské ostrovy, Kuba či Nový Zéland. S našimi třemi malými dětmi jsme letěli na Krétu, autem přejeli do Amsterdamu a poslední měsíce, kdy vzniká tento článek, brázdíme Řecko. V únoru 2025 jsme se totiž sbalili a na několik měsíců odjeli zkoumat odjeli zkoumat Balkán. Aktuální cestu sdílíme na našem Instagramu Hravá cesta.
A to vše bez cestovky v zádech a za velmi příznivé ceny. Například měsíc a půl na Novém Zélandu se vším všudy včetně letenek, půjčeného auta a zážitků nás vyšel na cca 62 000 Kč/osoba v roce 2018. Jeden měsíc v Řecku (Peloponés plus Lefkáda) nás stál cca 60 000 Kč pro celou 5člennou rodinu. To jsou částky, za které kolikrát s cestovkou nepojedete ani na týden k moři ve 3 lidech.
Poznámka od nás: za velmi krásné ceny si ovšem můžete užít dovolenou i u nás v rakouských Korutanech :) I v top hlavní sezóně u nás například 4 členná rodina může bydlet za 15500 Kč za týden v plně vyvabveném apartmánu, včetně úklidu. S pořízením Korutanské karty pak získáte veškeré vstupy (lanovky, lodě, hrady, ZOO, lukostřelbu, koupaliště,...) zdarma. Karta stojí 66 Euro pro dospělého na týden.

Pojďte to tedy zkusit letos jinak. Zapomeňte na cestovní
kanceláře, naplánujte si nejlepší dovolenou ever a ušetřete peníze třeba na
další výlet. Anebo skvělou večeři v lokální restauraci.
Kdo je připraven, není zaskočen
Nebojte se, není to žádná raketová věda. S každou další dovolenou budete plánovat pravděpodobně méně a méně. My například neplánujeme už téměř vůbec a vše řešíme za pochodu, ubytování kolikrát objednáváme pouze den předem. Ale to vy samozřejmě takto na punk jet nemusíte.
Na co je dobré myslet při plánování cesty po vlastní ose:
- Výběr destinace
- Volba dopravního prostředku
- Výběr ubytování a auta (v případě letu)
- Sbalení se a na nic nezapomenout
Společně teď probereme všechna čtyři témata.
Volba vhodné destinace pro vlastní dovolenou
Někdo má jasné preference, jinému je to jedno. Ujasněte si doma, zda chcete odpočinkovou, nebo aktivní dovolenou? Budou to hory, anebo raději moře? Na co je však radno myslet při cestování nejenom s dětmi, tak:
- Jaká je dostupnost zdravotní péče v dané lokalitě?
- Jak je tam bezpečno? A to i po setmění?
- Nepotřebujete nějaká speciální očkování?
- Je tam pitná voda z kohoutku?
- Jaké je tam počasí v době, kdy chcete jet? Nebude tam velké horko na děti? Není to naopak období dešťů?
Čeho se v dnešní době naopak bát nemusíte, jsou cizí jazyky. S umělou inteligencí (stačí chatGPT) se domluvíte opravdu všude. Máme ověřeno, že chatGPT zvládá i přečíst a přeložit text v obrázku. Toho využíváme teď v Řecku, když potřebujeme pochopit nějaké nápisy v řecké abecedě.
My často vybíráme destinaci ještě s ohledem na to, jak je tam draho. Zajímají nás při tom základní položky: ceny potravin v obchodech, ceny ubytování a cena za půjčené auto. Dobrým rozcestníkem pro finanční otázky je web Numbeo. Rychle tam zjistíte cenovou hladinu vámi zvolené destinace. Z naší zkušenosti není vždy radno podlehnout jen levným letenkám někam, kde pak neseženete v sezóně rozumně drahé ubytování. To se týká například akčních letenek do Barcelony či Říma.
Náš tip: Společně s partnerem jsme sepsali e-book Jak s dětmi cestovat komfortně a přitom na dovolené ušetřit. Jsou tam naše zkušenosti a rady, které jsme za ty roky posbírali. Stáhnout si jej můžete zdarma na tomto odkazu.
Volba dopravního prostředku
Tady dost záleží, jakou destinaci jste si vybrali v předchozím bodě. Plus také fakt, co zvládnou vaše děti. Troufnete si s nimi do letadla? Nebo naopak chcete využít pohodlí vlastního auta? Vydrží vaše děti mnohahodinový přejezd autem?
Pravdou je, že do sousedních zemí (Rakousko, Německo, Polsko, Slovensko) bychom vždy jeli autem. Od 4 lidí se to cenově vždy vyplatí. Letecky je to zase pohodlnější a rychlejší. Levné letenky hledáme na portálech jako je Pelikán (záložka Akční letenky) a u nízkonákladové společnosti Ryanair (opět tam mají akční lety).

Náš soukromý tip: Lítejte s příručním zavazadlem, pokud se chystáte k moři. Jednak v cíli nečekáte na zatoulané zavazadlo a ještě u nízkonákladovek výrazně ušetříte. Jako příruční zavazadlo doporučujeme spíš batoh před kufrem. V případě kontrol na letištích vždy batoh "zmenšíte" do kontrolního rámu. Takže ve výsledku lze lítat s o něco větším batohem, než jsou uváděné limity dané aerolinky.
Pokud jste se rozhodli pro vlastní auto, zkontrolujte si jeho stav před odjezdem. Podívejte se, zda nepojedete přes země, kde by po vás mohli vyžadovat mezinárodní řidičský průkaz. Například v takovém Srbsku či Albánii. A samozřejmě nezapomeňte přibalit zelenou kartu s sebou. Můžou se po ní ptát na státních hranicích. Stačí vám i v elektronické podobě.
V případě cesty autem ještě doporučujeme dopředu zjistit, zda v dané zemi potřebujete dálniční známku (například Rakousko, Slovensko), nebo se tam platí mýto (např. Chorvatsko) anebo nejsou dálnice zpoplatněny, což je značka ideál (typickým příkladem je Německo). Ono se to nezdá, ale třeba mýto hodně prodražuje cestování. Dálniční známky dneska už koupíte povětšinou online. Hledejte oficiálního prodejce, u distributorů vždy zaplatíte více.
Volba ubytování a auta
Ubytování hledáme buď na Bookingu, anebo Airbnb. Ale podobných portálů existuje mnohem více. V ČR lze s výhodou využít i různé portály jako e-chalupy.cz, apod. Obvykle vás vyjde levněji týdenní a delší pobyt, než někde přespat jednu noc.
Máte-li možnost jet někam na déle (aspoň 14 dní), pak si klidně zabookujte jen prvních pár nocí, omrkněte ubytování a napište už na přímo pronajímateli, že byste tam chtěli být déle. Většinou se dohodnete na lepší ceně, než byla uvedená na ubytovacím portále. To se nám teď povedlo v Lefkádě. Z 55 euro za noc jsme se dostali na 40 euro. Máme taky zkušenost, že v aplikaci Booking na mobilu se nám ukazují o trošku nižší částky než v počítači. Vyzkoušejte klidně více zařízení při hledání ubytování.
Kontrolujte si na Bookingu, zda v ceně ubytování už jsou započítané všechny místní a turistické poplatky, ať nejste překvapeni, že něco doplácíte na místě. My si vždy vybíráme apartmány s hodnocením alespoň přes 8 a s více jak 50 recenzemi. Do ničeho čerstvě přidaného nejdeme, nechceme riskovat nějaký podvod. A to ani za cenu velmi lákavé ceny.
Opět platí, že budete-li cestovat mimo hlavní sezónu, výrazně ušetříte. Uvedeme pár našich zkušeností:
- Týden ubytování na Krétě ve dvoupatrové vilce 120m2 nás vyšlo na 12 000 Kč v dubnu. V létě byla částka 90 000 Kč. To nám vyrazilo dech.
- Noc v 80m2 dvouložnicovém apartmánu s terasou na Lefkádě stál 1 000 Kč/noc v březnu. V létě tam měla paní majitelka nastavenou cenu 11 000 Kč za noc.
Letíte? Pak pravděpodobně budete řešit půjčení auta na místě. A možná i autosedaček pro děti. Ty se obvykle snažíme brát svoje. Každé dítě do 12 let má nárok na odbavení autosedačky aerolinkou zdarma (zjednodušeně řečeno). Doporučujeme si však vzít vlastní vajíčko. Většina autopůjčoven nemá kolikrát ani protisměrnou autosedačku, natož aby měli bezpečné vajíčko pro nejmenší děti.
Auto si vybíráme přes RentalCars podle našich potřeb. Vždy chceme plné krytí pojistky. Z filtrů hledáme možnost neplatit depozit kreditní kartou, neboť ji nemáme. Nikdy jsme si nebrali auto jako doplňkovou službu k letenkám například na stránkách Ryanairu. Zbytečně drahé.
Sbalení se
Už jsme skoro na konci. Přichází fáze balení, kterou třeba my moc nemusíme a odkládáme ji na poslední chvíli. Ale vy klidně začněte s přípravami měsíc dopředu, pokud vám to dodá tolik potřebný klid. Nicméně mějte na paměti: "Téměř vše lze v běžných krajinách dokoupit."
Na co byste ale určitě neměli zapomenout:
- Zkontrolovat platnost cestovních dokumentů. Některé státy požadují platný cestovní pas i 6 měsíců po vstupu do země. Do Rakouska vám stačí občanský průkaz.
- Vyřízení víza, jeli potřeba do dané země. Například ESTA pro USA, apod. V tomto je fajn cestovat po EU, kde nečekáte ani na hranicích.
- Dokončit potřebná povinná očkování. Pak si přibalte i mezinárodní očkovací průkaz. Toto v případě Evropy nemusíte řešit.
- Vyřídit mezinárodní řidičák, jeli potřeba do vaší destinace (či zemí, kterými budete projíždět).
- Sbalit si zelenou kartu.
- Vyřídit kvalitní cestovní pojištění. Bez toho určitě nevyrážejte. My na náš dlouhý roadtrip máme speciální celoroční s opakovanými výjezdy. Vám pravděpodobně bude stačit nějaké běžné s krytím léčebných výloh do 10 milionů. Ale záleží, zda třeba plánujete adrenalinové sporty nebo výstup na vrcholky hor.
- Vybrat nějakou hotovost v eurech (dolarech). Obvykle se hodí na záchody na benzinkách. My toto řešíme platební kartou s euro účtem. Lze využívat i tzv. Revolut karty.
- Pokud máte školkové a školní děti, možná je přes rok budete muset omluvit z výuky dostatečně dopředu. V našem případě jsme zvládli na dálku i zápis do 1. třídy.
- Nachystat si základní lékárničku na cesty: něco na horečku, trávicí potíže, proti sluníčku, na štípance a alergie. Super jsou i náplasti a obvaz. Někdo bere i sprej do nosu a kapky na kašel, tomu ale neholdujeme ani v ČR, takže my nevozíme. Ostatně lékárnu na každé rohu (zejména v letoviscích) mají taky všude.
Co se týče šatníku, tam razíme několik hesel:
- Méně je více. Netahat kvanta, všude se dá prát a dokoupit zapomenutý kousek.
- Vrstvit. Do letadla je fajn nejteplejší a největší kousek oblečení mít s sebou nahoru na palubu. Podobně i boty. Však je lze po vzletu sundat, ostatně je to i zdraví prospěšné.
- Používat kvalitní a funkční materiály: merino, bambus, softshell.
K moři opravdu nepotřebujete plavky na každý den a troje boty. A to ani když jedete mimo hlavní sezónu. Jsme toho důkazem a to máme 3 malé děti pod 6 let.
Podrobnější seznam, na co všechno myslet před dlouhodobější zahraniční cestou, jsme připravili na našem Hravém blogu. Teď už vám popřejeme hodně štěstí na vaši dovolenou po vlastní ose. Doufáme, že si ji parádně užijete a bez cestovky začnete jezdit častěji. A kdyby vás cokoliv k cestování zajímalo, nebojte se nás zeptat na našem Instagramu Hravá cesta.
